  • GRM31M1X1H683JA01L
GRM31M1X1H683JA01L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31M1X1H683JA01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM31M1X1H683JA01L
Package:
Datasheet:
Description:
68nF Ceramic Capacitor 5% -1000/+350ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 13177
Step5Bar-code shipping tag
GRM31M1X1H683JA01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -1000/+350ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    SL
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2446mm