  • CD42FD333JO3
CD42FD333JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD42FD333JO3
HK JDW NO:
192-CD42FD333JO3
Datasheet:
CD42FD333JO3
Purchasing and Inquiry
CD42FD333JO3 Overview
This part is measured at its terminal pitch 27mm.Due to its 1.441Lx0.358W 36.60mmx9.10mm size/dimension, it allows for high reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CD42FD333JO3 Features
a 27mm terminal pitch
its size/dimension is 1.441Lx0.358W 36.60mmx9.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD42FD333JO3 Applications
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CD42FD333JO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.441Lx0.358W 36.60mmx9.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    27mm
  • Lead Pitch
    27.0002mm
  • Lead Spacing
    1.063 27.00mm
  • Height
    22.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.890 22.60mm
  • Length
    36.6mm
  • Width
    9.1mm