  • CD42FD223JO3F
CD42FD223JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD42FD223JO3F
HK JDW NO:
192-CD42FD223JO3F
Datasheet:
CD42FD223JO3F
Purchasing and Inquiry
CD42FD223JO3F Overview
27mm is the terminal pitch of the part.Consequently, it has 1.421Lx0.311W 36.10mmx7.90mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.This device requires a voltage of - Rated DC of 500V in order to be fully functional.Temperature coefficients 70 ppm/°C are set with the part.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CD42FD223JO3F Features
a 27mm terminal pitch
its size/dimension is 1.421Lx0.311W 36.10mmx7.90mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD42FD223JO3F Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
  • RF Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD42FD223JO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.421Lx0.311W 36.10mmx7.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    27mm
  • Lead Pitch
    27.0002mm
  • Lead Spacing
    1.063 27.00mm
  • Height
    22.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.882 22.40mm
  • Length
    36.1mm
  • Width
    7.9mm