  • CD42FA753JO3F
CD42FA753JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD42FA753JO3F
HK JDW NO:
192-CD42FA753JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD42FA753JO3F
Purchasing and Inquiry
CD42FA753JO3F Overview
This device's size and dimension are 1.469Lx0.441W 37.30mmx11.20mm to ensure a high level of reliability.A voltage of 100V needs to be provided for it to function properly.A maximum operating temperature of 125°C ensures reliability.70 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.This electronic part's voltage rating is 100V.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CD42FA753JO3F Features
its size/dimension is 1.469Lx0.441W 37.30mmx11.20mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
CD42FA753JO3F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • RF Instruments
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CD42FA753JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD42
  • Size / Dimension
    1.469Lx0.441W 37.30mmx11.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.075μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    27.0002mm
  • Lead Spacing
    1.063 27.00mm
  • Height
    23.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.909 23.10mm
  • Length
    37.3126mm
  • Width
    11.2mm