  • CD30FD752FO3F
CD30FD752FO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD30FD752FO3F
HK JDW NO:
192-CD30FD752FO3F
Datasheet:
CD30FD752FO3F
Purchasing and Inquiry
CD30FD752FO3F Overview
To ensure high reliability, its size/dimension is 0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.Temperature coefficients 70 ppm/°C are set with the part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CD30FD752FO3F Features
its size/dimension is 0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FD752FO3F Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CD30FD752FO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    7500pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    7.9mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Height Seated (Max)
    0.882 22.40mm