  • CD30FD562JO3F
CD30FD562JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD30FD562JO3F
HK JDW NO:
192-CD30FD562JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD30FD562JO3F
Purchasing and Inquiry
CD30FD562JO3F Overview
This device's size and dimension are 0.780Lx0.291W 19.81mmx7.40mm to ensure a high level of reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.With the part, temperature coefficients of 70 ppm/°C are pre-set.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD30FD562JO3F Features
its size/dimension is 0.780Lx0.291W 19.81mmx7.40mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FD562JO3F Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • MRI Coils
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CD30FD562JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD30
  • Size / Dimension
    0.780Lx0.291W 19.81mmx7.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    7.4mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Height Seated (Max)
    0.870 22.10mm
  • Length
    19.8mm