  • CD30FD562JO3
CD30FD562JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD30FD562JO3
HK JDW NO:
192-CD30FD562JO3
Datasheet:
CD30FD562JO3
Purchasing and Inquiry
CD30FD562JO3 Overview
A 0.780Lx0.291W 19.81mmx7.40mm dimension and a size/dimension of 0.780Lx0.291W 19.81mmx7.40mm ensure reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.This part is set with a 70 ppm/°C temperature coefficient.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CD30FD562JO3 Features
its size/dimension is 0.780Lx0.291W 19.81mmx7.40mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FD562JO3 Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CD30FD562JO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.780Lx0.291W 19.81mmx7.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Size Code
    7829
  • Height
    22.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.870 22.10mm
  • Length
    19.8mm
  • Width
    7.4mm