  • CD30FD362JO3
CD30FD362JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD30FD362JO3
HK JDW NO:
192-CD30FD362JO3
Datasheet:
CD30FD362JO3
Purchasing and Inquiry
CD30FD362JO3 Overview
A part's terminal pitch is measured as 11.1mm.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm.It requires voltage - Rated DC of 500V to function fully.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CD30FD362JO3 Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FD362JO3 Applications
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • RF Instruments
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CD30FD362JO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3600pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Size Code
    7725
  • Height
    21.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.858 21.80mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm