  • CD30FD302FO3F
CD30FD302FO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD30FD302FO3F
HK JDW NO:
192-CD30FD302FO3F
Datasheet:
CD30FD302FO3F
Purchasing and Inquiry
CD30FD302FO3F Overview
This part has a 11.1mm terminal pitch.A 0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm size/dimension ensures high levels of reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.With the part, the temperature coefficient is set to 70 ppm/°C.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CD30FD302FO3F Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FD302FO3F Applications
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • CATV
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CD30FD302FO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    3000pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Size Code
    7725
  • Height Seated (Max)
    0.858 21.80mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm