  • CD30FD242JO3F
CD30FD242JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD30FD242JO3F
HK JDW NO:
192-CD30FD242JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD30FD242JO3F
Purchasing and Inquiry
CD30FD242JO3F Overview
The terminal Pitch of the part is measured 11.1mm.A 0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm dimension and a size/dimension of 0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm ensure reliability.It requires voltage - Rated DC of 500V to function fully.This part is set with a 70 ppm/°C temperature coefficient.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CD30FD242JO3F Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FD242JO3F Applications
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CD30FD242JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD30
  • Size / Dimension
    0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    2400pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Size Code
    7725
  • Height Seated (Max)
    0.850 21.60mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm