  • CD30FD163JO3F
CD30FD163JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD30FD163JO3F
HK JDW NO:
192-CD30FD163JO3F
Datasheet:
CD30FD163JO3F
Purchasing and Inquiry
CD30FD163JO3F Overview
The size/dimension of this module is 0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm in order to provide high reliability.Providing a DC voltage - Rated DC of 500V is required to fully operate the device.The part has a temperature coefficient of 70 ppm/°C.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CD30FD163JO3F Features
its size/dimension is 0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FD163JO3F Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD30FD163JO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.016μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm