  • CD30FC303GO3
CD30FC303GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD30FC303GO3
HK JDW NO:
192-CD30FC303GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD30FC303GO3
Purchasing and Inquiry
CD30FC303GO3 Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 11.1mm.Despite its size/dimension being 0.831Lx0.461W 21.10mmx11.70mm, it guarantees high reliability.To function properly, 300V needs a voltage of Rated DC.Parts have a 70 ppm/°C temperature coefficient.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
CD30FC303GO3 Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.831Lx0.461W 21.10mmx11.70mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FC303GO3 Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD30FC303GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD30
  • Size / Dimension
    0.831Lx0.461W 21.10mmx11.70mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.03μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Size Code
    7725
  • Height
    6.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.921 23.40mm
  • Length
    19.6mm