  • CD30FC273GO3F
CD30FC273GO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD30FC273GO3F
HK JDW NO:
192-CD30FC273GO3F
Datasheet:
CD30FC273GO3F
Purchasing and Inquiry
CD30FC273GO3F Overview
Parts are measured at their terminal pitches 11.1mm.Due to its 0.819Lx0.429W 20.80mmx10.90mm size/dimension, it allows for high reliability.It requires voltage - Rated DC of 300V to function fully.70 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CD30FC273GO3F Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.819Lx0.429W 20.80mmx10.90mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FC273GO3F Applications
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CD30FC273GO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.429W 20.80mmx10.90mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Size Code
    7725
  • Height Seated (Max)
    0.909 23.10mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm