  • CD30FC253JO3F
CD30FC253JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD30FC253JO3F
HK JDW NO:
192-CD30FC253JO3F
Datasheet:
CD30FC253JO3F
Purchasing and Inquiry
CD30FC253JO3F Overview
Consequently, it has 0.819Lx0.429W 20.80mmx10.90mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.To properly function, the voltage - Rated DC of 300V must be provided.The part has a temperature coefficient of 70 ppm/°C.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CD30FC253JO3F Features
its size/dimension is 0.819Lx0.429W 20.80mmx10.90mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FC253JO3F Applications
  • Lasers
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CD30FC253JO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.429W 20.80mmx10.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.025μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Size Code
    7725
  • Height Seated (Max)
    0.909 23.10mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm