  • CD19FD911GO3F
CD19FD911GO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD19FD911GO3F
HK JDW NO:
192-CD19FD911GO3F
Datasheet:
CD19FD911GO3F
Purchasing and Inquiry
CD19FD911GO3F Overview
The size/dimension of this device is 0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm in order to ensure a high level of reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CD19FD911GO3F Features
its size/dimension is 0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD19FD911GO3F Applications
  • Lasers
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CD19FD911GO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    910pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    8.7122mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm