  • CD19FD472FO3F
CD19FD472FO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD19FD472FO3F
HK JDW NO:
192-CD19FD472FO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD19FD472FO3F
Purchasing and Inquiry
CD19FD472FO3F Overview
A 0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm dimension and a size/dimension of 0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm ensure reliability.Providing a DC voltage - Rated DC of 500V is required to fully operate the device.This part is set with a 70 ppm/°C temperature coefficient.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CD19FD472FO3F Features
its size/dimension is 0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD19FD472FO3F Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CD19FD472FO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD19
  • Size / Dimension
    0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    8.7mm
  • Lead Length
    2.54mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Size Code
    7035
  • Height
    14.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.579 14.70mm
  • Width
    8.9mm