  • CD19FD362JO3
CD19FD362JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD19FD362JO3
HK JDW NO:
192-CD19FD362JO3
Datasheet:
CD19FD362JO3
Purchasing and Inquiry
CD19FD362JO3 Overview
Due to its 0.681Lx0.299W 17.30mmx7.60mm size/dimension, it allows for high reliability.This device requires a voltage of - Rated DC of 500V in order to be fully functional.With the part, the temperature coefficient is set to 70 ppm/°C.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD19FD362JO3 Features
its size/dimension is 0.681Lx0.299W 17.30mmx7.60mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD19FD362JO3 Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CD19FD362JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.681Lx0.299W 17.30mmx7.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3600pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    7.6mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    8.7mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    14.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.559 14.20mm