  • CD19FD112GO3
CD19FD112GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD19FD112GO3
HK JDW NO:
192-CD19FD112GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD19FD112GO3
Purchasing and Inquiry
CD19FD112GO3 Overview
In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.650Lx0.220W 16.50mmx5.60mm.Providing a DC voltage - Rated DC of 500V is required to fully operate the device.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CD19FD112GO3 Features
its size/dimension is 0.650Lx0.220W 16.50mmx5.60mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD19FD112GO3 Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
Step5Bar-code shipping tag
CD19FD112GO3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1100pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    8.7122mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Height
    13.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD19
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.220W 16.50mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±2%