  • CD19FA752GO3
CD19FA752GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD19FA752GO3
HK JDW NO:
192-CD19FA752GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD19FA752GO3
Purchasing and Inquiry
CD19FA752GO3 Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 8.7mm.The size/dimension of this device is 0.701Lx0.339W 17.80mmx8.60mm in order to ensure a high level of reliability.The voltage - Rated DC of 100V needs to be provided to fully play its function.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CD19FA752GO3 Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.701Lx0.339W 17.80mmx8.60mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD19FA752GO3 Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD19FA752GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD19
  • Size / Dimension
    0.701Lx0.339W 17.80mmx8.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    7500pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Lead Pitch
    8.7122mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Size Code
    7035
  • Height
    14.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    17.8mm
  • Width
    8.9mm