  • CD18FD911JO3F
CD18FD911JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD18FD911JO3F
HK JDW NO:
192-CD18FD911JO3F
Datasheet:
CD18FD911JO3F
Purchasing and Inquiry
CD18FD911JO3F Overview
A part's terminal pitch is measured as 8.7mm.The size/dimension of this module is 0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm in order to provide high reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.Parts have a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~150°C.
CD18FD911JO3F Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
CD18FD911JO3F Applications
  • MRI Coils
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CD18FD911JO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2009
  • Series
    CD18
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Capacitance
    910pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Lead Pitch
    8.7122mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Size Code
    6521
  • Dissipation Factor
    0.05 %
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    5.3mm