  • CD18FD751JO3F
CD18FD751JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD18FD751JO3F
HK JDW NO:
192-CD18FD751JO3F
Datasheet:
CD18FD751JO3F
Purchasing and Inquiry
CD18FD751JO3F Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 8.7mm.A 0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm size/dimension ensures high levels of reliability.The voltage - Rated DC of 500V needs to be provided to fully play its function.Temperature coefficients 0/+70ppm/Cel ppm/°C are set with the part.Keeping the device at -55°C~150°C during operation is recommended.
CD18FD751JO3F Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
CD18FD751JO3F Applications
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD18FD751JO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2013
  • Series
    CD18
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    750pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Lead Pitch
    8.7122mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Size Code
    6521
  • Dissipation Factor
    0.0005 %
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    5.3mm