  • CD18FD222JO3F
CD18FD222JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD18FD222JO3F
HK JDW NO:
192-CD18FD222JO3F
Datasheet:
CD18FD222JO3F
Purchasing and Inquiry
CD18FD222JO3F Overview
This part is measured at its terminal pitch 8.7mm.This device's size and dimension are 0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm to ensure a high level of reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.With the part, the temperature coefficient is set to 0/+70ppm/Cel ppm/°C.When operating, the device should remain at -55°C~150°C at all times.
CD18FD222JO3F Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
CD18FD222JO3F Applications
  • CATV
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD18FD222JO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2013
  • Series
    CD18
  • Size / Dimension
    0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Lead Pitch
    8.7122mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Size Code
    6725
  • Dissipation Factor
    0.05 %
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    17mm
  • Width
    6.4mm