  • CD17FD361JO3F
CD17FD361JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD17FD361JO3F
HK JDW NO:
192-CD17FD361JO3F
Datasheet:
CD17FD361JO3F
Purchasing and Inquiry
CD17FD361JO3F Overview
Pitch at the terminals is measured as 5.9mm.Consequently, it has 0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.Parts have a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.When operating, the device should remain at -55°C~150°C at all times.
CD17FD361JO3F Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
CD17FD361JO3F Applications
  • Lasers
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CD17FD361JO3F
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Lead Pitch
    5.8928mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Size Code
    4721
  • Dissipation Factor
    0.05 %
  • Height Seated (Max)
    0.390 9.90mm
  • Length
    11.9mm
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2013
  • Series
    CD17
  • Size / Dimension
    0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    360pF