  • CD17FC561JO3
CD17FC561JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD17FC561JO3
HK JDW NO:
192-CD17FC561JO3
Datasheet:
CD17FC561JO3
Purchasing and Inquiry
CD17FC561JO3 Overview
5.9mm is the terminal pitch of the part.A 0.461Lx0.209W 11.70mmx5.30mm size/dimension ensures high levels of reliability.It requires voltage - Rated DC of 300V to function fully.0/+70ppm/Cel ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.It is recommended to leave the device at -55°C~150°C at all times.
CD17FC561JO3 Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.461Lx0.209W 11.70mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
CD17FC561JO3 Applications
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
CD17FC561JO3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2009
  • Series
    CD17
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.209W 11.70mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Lead Pitch
    5.8928mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Size Code
    4621
  • Dissipation Factor
    0.05 %
  • Height
    9.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    11.7mm
  • Width
    5.3mm