  • CD16-E2GA472MYGS
CD16-E2GA472MYGS
advertisement
Manufacturer No:
CD16-E2GA472MYGS
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CD16-E2GA472MYGS
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CD16-E2GA472MYGS
Description:
CD 4700pF Ceramic Capacitor ±20% E 0.610Dia 15.50mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 6898
Step5Bar-code shipping tag
CD16-E2GA472MYGS
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    CD
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.610Dia 15.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    E
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    E
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    6128
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm
  • Thickness
    7mm