  • CD15FD361JO3F
CD15FD361JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD15FD361JO3F
HK JDW NO:
192-CD15FD361JO3F
Datasheet:
CD15FD361JO3F
Purchasing and Inquiry
CD15FD361JO3F Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 5.9mm.The size/dimension of this module is 0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm in order to provide high reliability.To properly function, the voltage - Rated DC of 500V must be provided.Parts have a 70 ppm/°C temperature coefficient.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CD15FD361JO3F Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD15FD361JO3F Applications
  • MRI Coils
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD15FD361JO3F
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    360pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Lead Pitch
    5.8928mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Voltage
    500V
  • Height
    9.906mm
  • Height Seated (Max)
    0.390 9.90mm
  • Length
    11.9mm
  • Width
    5.3mm