  • CD15FD331GO3
CD15FD331GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD15FD331GO3
HK JDW NO:
192-CD15FD331GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD15FD331GO3
Purchasing and Inquiry
CD15FD331GO3 Overview
Due to its 0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm size/dimension, it allows for high reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.With the part, the temperature coefficient is set to 70 ppm/°C.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CD15FD331GO3 Features
its size/dimension is 0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD15FD331GO3 Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
  • Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CD15FD331GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD15
  • Size / Dimension
    0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    5.3mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5.9mm
  • Working Voltage
    500V
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4721
  • Height
    9.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.390 9.90mm
  • Length
    11.9mm