  • CD15FD161GO3F
CD15FD161GO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD15FD161GO3F
HK JDW NO:
192-CD15FD161GO3F
Datasheet:
CD15FD161GO3F
Purchasing and Inquiry
CD15FD161GO3F Overview
Pitch 5.9mm is measured on the part's terminals.Due to its 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm size/dimension, it allows for high reliability.Providing a DC voltage - Rated DC of 500V is required to fully operate the device.This part is set with a 70 ppm/°C temperature coefficient.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CD15FD161GO3F Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD15FD161GO3F Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
Step5Bar-code shipping tag
CD15FD161GO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Lead Pitch
    5.8928mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Height Seated (Max)
    0.370 9.40mm
  • Length
    11.7mm
  • Width
    4.8mm