  • CD15FC561GO3
CD15FC561GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD15FC561GO3
HK JDW NO:
192-CD15FC561GO3
Datasheet:
CD15FC561GO3
Purchasing and Inquiry
CD15FC561GO3 Overview
The size/dimension of this device is 0.461Lx0.209W 11.70mmx5.30mm in order to ensure a high level of reliability.The voltage - Rated DC of 300V needs to be provided to fully play its function.Parts have a 70 ppm/°C temperature coefficient.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CD15FC561GO3 Features
its size/dimension is 0.461Lx0.209W 11.70mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD15FC561GO3 Applications
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • CATV
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CD15FC561GO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.209W 11.70mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Lead Pitch
    5.9mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4621
  • Height
    9.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    11.7mm
  • Width
    5.3mm