  • CD15FA152FO3F
CD15FA152FO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD15FA152FO3F
HK JDW NO:
192-CD15FA152FO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD15FA152FO3F
Purchasing and Inquiry
CD15FA152FO3F Overview
This part is measured at its terminal pitch 5.9mm.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.500Lx0.252W 12.70mmx6.40mm.For this device to function properly, a voltage rating of 100V is needed.With the part, the temperature coefficient is set to 70 ppm/°C.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CD15FA152FO3F Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.500Lx0.252W 12.70mmx6.40mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD15FA152FO3F Applications
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CD15FA152FO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD15
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.252W 12.70mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Lead Pitch
    5.8928mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Size Code
    5025
  • Height Seated (Max)
    0.429 10.90mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    6.4mm