  • CD15ED500GO3
CD15ED500GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD15ED500GO3
HK JDW NO:
192-CD15ED500GO3
Datasheet:
CD15ED500GO3
Purchasing and Inquiry
CD15ED500GO3 Overview
This part has a 5.9mm terminal pitch.The size/dimension of this module is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm in order to provide high reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.100 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CD15ED500GO3 Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD15ED500GO3 Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • Plasma generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
Step5Bar-code shipping tag
CD15ED500GO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    50pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Lead Pitch
    5.8928mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Size Code
    4517
  • Height
    9.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.3mm