  • CD15ED430GO3
CD15ED430GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD15ED430GO3
HK JDW NO:
192-CD15ED430GO3
Datasheet:
CD15ED430GO3
Purchasing and Inquiry
CD15ED430GO3 Overview
Pitch 5.9mm is measured on the part's terminals.The size/dimension of this device is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm in order to ensure a high level of reliability.For this device to function properly, a voltage rating of 500V is needed.Parts have a 100 ppm/°C temperature coefficient.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CD15ED430GO3 Features
a 5.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD15ED430GO3 Applications
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CD15ED430GO3
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    CD15
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    43pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    5.9mm
  • Lead Pitch
    5.8928mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4517
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.3mm