  • CD15ED220DO3
CD15ED220DO3
advertisement
Manufacturer No:
CD15ED220DO3
HK JDW NO:
192-CD15ED220DO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD15ED220DO3
Purchasing and Inquiry
CD15ED220DO3 Overview
The size/dimension of this device is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm in order to ensure a high level of reliability.It requires voltage - Rated DC of 500V to function fully.Parts with 100 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CD15ED220DO3 Features
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD15ED220DO3 Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CD15ED220DO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    CD15
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5.9mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    9.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    11.4mm