  • CD10FD201FO3
CD10FD201FO3
advertisement
Manufacturer No:
CD10FD201FO3
HK JDW NO:
192-CD10FD201FO3
Datasheet:
CD10FD201FO3
Purchasing and Inquiry
CD10FD201FO3 Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 3.6mm.A 0.390Lx0.209W 9.90mmx5.30mm size/dimension ensures high levels of reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.Temperature coefficients 70 ppm/°C are set with the part.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CD10FD201FO3 Features
a 3.6mm terminal pitch
its size/dimension is 0.390Lx0.209W 9.90mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD10FD201FO3 Applications
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
CD10FD201FO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.209W 9.90mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    200pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    3.6068mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    3821
  • Height Seated (Max)
    0.370 9.40mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    5.3mm