  • CD10FD151JO3F
CD10FD151JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD10FD151JO3F
HK JDW NO:
192-CD10FD151JO3F
Datasheet:
CD10FD151JO3F
Purchasing and Inquiry
CD10FD151JO3F Overview
The size/dimension of this device is 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm in order to ensure a high level of reliability.It requires voltage - Rated DC of 500V to function fully.With the part, temperature coefficients of 70 ppm/°C are pre-set.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CD10FD151JO3F Features
its size/dimension is 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD10FD151JO3F Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CD10FD151JO3F
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    5.3mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    3.6mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Voltage
    500V
  • Height
    9.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    9.7mm