  • CD10FD131FO3
CD10FD131FO3
advertisement
Manufacturer No:
CD10FD131FO3
HK JDW NO:
192-CD10FD131FO3
Datasheet:
CD10FD131FO3
Purchasing and Inquiry
CD10FD131FO3 Overview
The terminal Pitch of the part is measured 3.6mm.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.382Lx0.201W 9.70mmx5.10mm.Providing a DC voltage - Rated DC of 500V is required to fully operate the device.Temperature coefficients 70 ppm/°C are set with the part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CD10FD131FO3 Features
a 3.6mm terminal pitch
its size/dimension is 0.382Lx0.201W 9.70mmx5.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD10FD131FO3 Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CD10FD131FO3
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.382Lx0.201W 9.70mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    130pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Lead Pitch
    3.6068mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Size Code
    3821
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    5.3mm