  • CD10FD101FO3F
CD10FD101FO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD10FD101FO3F
HK JDW NO:
192-CD10FD101FO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD10FD101FO3F
Purchasing and Inquiry
CD10FD101FO3F Overview
Due to its 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm size/dimension, it allows for high reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD10FD101FO3F Features
its size/dimension is 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD10FD101FO3F Applications
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD10FD101FO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD10
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    5.1mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    3.6mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Height Seated (Max)
    0.350 8.90mm
  • Length
    9.4mm