  • CD10ED500GO3F
CD10ED500GO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD10ED500GO3F
HK JDW NO:
192-CD10ED500GO3F
Datasheet:
CD10ED500GO3F
Purchasing and Inquiry
CD10ED500GO3F Overview
Parts are measured at their terminal pitches 3.6mm.Due to its 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm size/dimension, it allows for high reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.With the part, temperature coefficients of 100 ppm/°C are pre-set.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
CD10ED500GO3F Features
a 3.6mm terminal pitch
its size/dimension is 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD10ED500GO3F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD10ED500GO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    50pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Lead Pitch
    3.6068mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Size Code
    3719
  • Height
    8.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    4.8mm