  • CD10ED360JO3F
CD10ED360JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD10ED360JO3F
HK JDW NO:
192-CD10ED360JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD10ED360JO3F
Purchasing and Inquiry
CD10ED360JO3F Overview
This device's size and dimension are 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm to ensure a high level of reliability.To function properly, 500V needs a voltage of Rated DC.100 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CD10ED360JO3F Features
its size/dimension is 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD10ED360JO3F Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CD10ED360JO3F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD10
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    36pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.8mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    3.6mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    3719
  • Height
    8.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm