  • CD10ED240JO3
CD10ED240JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD10ED240JO3
HK JDW NO:
192-CD10ED240JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD10ED240JO3
Purchasing and Inquiry
CD10ED240JO3 Overview
This device's size and dimension are 0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm to ensure a high level of reliability.It requires voltage - Rated DC of 500V to function fully.100 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CD10ED240JO3 Features
its size/dimension is 0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD10ED240JO3 Applications
  • Mobile Radio
  • CATV
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD10ED240JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CD10
  • Size / Dimension
    0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    24pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.8mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    3.6mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    3719
  • Height
    8.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.331 8.40mm
  • Length
    9.4mm