  • CD10ED200JO3F
CD10ED200JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD10ED200JO3F
HK JDW NO:
192-CD10ED200JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD10ED200JO3F
Purchasing and Inquiry
CD10ED200JO3F Overview
Consequently, it has 0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.100 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD10ED200JO3F Features
its size/dimension is 0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD10ED200JO3F Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • CATV
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CD10ED200JO3F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD10
  • Size / Dimension
    0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    20pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.8mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    3.6mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    3719
  • Voltage
    500V
  • Height
    8.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.331 8.40mm
  • Length
    9.4mm