  • CC45SL3AD560JYGNA
CC45SL3AD560JYGNA
advertisement
Manufacturer No:
CC45SL3AD560JYGNA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CC45SL3AD560JYGNA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CC45SL3AD560JYGNA
Description:
CC45 56pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% SL 0.217Dia 5.50mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
CC45SL3AD560JYGNA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    2220
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CC45
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.217Dia 5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Low Dissipation Factor
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm