  • CC1812GKNPO9BN123
CC1812GKNPO9BN123
advertisement
Manufacturer No:
CC1812GKNPO9BN123
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC1812GKNPO9BN123
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
CC1812GKNPO9BN123
Description:
CC 0.012μF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CC1812GKNPO9BN123
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±2%