  • CC0805MRY5V8BB105
CC0805MRY5V8BB105
advertisement
Manufacturer No:
CC0805MRY5V8BB105
HK JDW NO:
898-CC0805MRY5V8BB105
Datasheet:
CC0805MRY5V8BB105
Description:
CC 1μF Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 2894
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CC0805MRY5V8BB105
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CC
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    IEC60068-1
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Tan Delta
    0.09
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm