  • CC0805KRX7RYBB152
CC0805KRX7RYBB152
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KRX7RYBB152
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC0805KRX7RYBB152
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CC0805KRX7RYBB152
Description:
CC 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 20000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KRX7RYBB152
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm
  • Thickness
    939.8μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CC
  • Published
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%