  • CC0805KPX7R9BB682
CC0805KPX7R9BB682
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KPX7R9BB682
HK JDW NO:
898-CC0805KPX7R9BB682
Package:
Datasheet:
CC0805KPX7R9BB682
Description:
6.8nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KPX7R9BB682
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Manufacturer Package Identifier
    CC0805-0.85
  • Published
    2010
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    950μm
  • Length
    2mm