  • CC0603GPNPO9BN470
CC0603GPNPO9BN470
advertisement
Manufacturer No:
CC0603GPNPO9BN470
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC0603GPNPO9BN470
Package:
0603
Datasheet:
CC0603GPNPO9BN470
Description:
47pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603
Step5Bar-code shipping tag
CC0603GPNPO9BN470
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Published
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    800μm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm