  • CC0402JPX7R9BB152
CC0402JPX7R9BB152
advertisement
Manufacturer No:
CC0402JPX7R9BB152
HK JDW NO:
898-CC0402JPX7R9BB152
Package:
Datasheet:
CC0402JPX7R9BB152
Description:
0.0015μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CC0402JPX7R9BB152
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0015μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    0402
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm