  • CC0402CRNPO9BN2R4
CC0402CRNPO9BN2R4
advertisement
Manufacturer No:
CC0402CRNPO9BN2R4
HK JDW NO:
898-CC0402CRNPO9BN2R4
Datasheet:
CC0402CRNPO9BN2R4
Description:
CC 2.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 5436
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CC0402CRNPO9BN2R4
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    2.4pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm