  • CC0402BRNPO9BN8R2
CC0402BRNPO9BN8R2
advertisement
Manufacturer No:
CC0402BRNPO9BN8R2
HK JDW NO:
898-CC0402BRNPO9BN8R2
Datasheet:
CC0402BRNPO9BN8R2
Purchasing and Inquiry
CC0402BRNPO9BN8R2 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CC0402BRNPO9BN8R2 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0402BRNPO9BN8R2 Applications
There are a lot of Yageo CC0402BRNPO9BN8R2 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0402BRNPO9BN8R2
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    8.2pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm